Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت
حکیم :: سخن ما
 
 

آخرین اخبار
همایش تبریز
تکمیل عضویت
اولین شبکه بین المللی طب اسلامی ایرانی
سپاس نامه استاد خیراندیش ازحکیمان،طبیبان،روحانیون وخادمان کشور
دیدارخصوصی استادبا امام خامنه ای
گزارش خطبه نمازجمعه کن
تدریس مزاج شناسی طب ایرانی درونکورکانادا
همایش طب ایرانی اسلامی
توجه توجه پیام استاد طالقانی
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد:‌
نظر بعضی ازمجتهدین ومراجع تقلید
همایشها وسخنرانیهای پروفسور
پای درددل مردم
نشانی موقتی درمانگاه حجامت
ازانتقاد تا انحلال
تخریب ژنتیکی هست نه اصلاح
خلاصه ای از درس امروز استاد حکیم خیراندیش24اردیبهشت
اهمیت طب سنتی
نظر رهبر کبیر انقلاب امام خمینی (ره)پیرامون طب غربی و سنتی ایران
نخستین جلسه رسیدگی به پرونده مرکز حجامت ایران برگزار شد
استاد خیراندیش: لزوم تداوم هم‌اندیشی اساتید طب سنتی برای ارائه راهکار مشترک درمانی کرونا
نسخه اختصاصی حکیم خیراندیش برای درمان مبتلایان به_کرونا:
تکمیل عضویت
اهداف احياي طب اسلامي و داروهاي سنتي
حمایت مجامع ازطب سنتی اسلامی
نامه سرگشاده دبیر کل جامعه اسلامی کشاورزی ایران
نسخه اختصاصی حکیم خیراندیش برای درمان مبتلایان به_کرونا:
نسخه پیشگیری استاد خیراندیش برای کرونا
تاثیر حجامت بر سیستم ایمنی
رفع مشکلات ناشی ازسوداروحی جسمی روانی
داروها در طب اسلامی
مزاج رفتارها و پندارها
 


پانل کاربری
فراموشی کلمه عبور
عضویت
 


گزیده خبرها


همایش تبریز

به نام خدا
همایش سبک زندگی سالم با تدابیر طب سنتی
با سخنرانی حکیم خیراندیش


:: ادامه خبرتکمیل عضویت

بنام خدا
با سلام به خدمت کلیه عزیزانی که در این سایت ثبت نام کرده اند
از کلیه عزیزان  که ثبت نام کرده اندخواهشمندیم مجدددر سامانه جدید ثبت نام نمایند
وهمچنین ازمتقاضیان جدیدهم خواهشمندیم که ثبت نام خودشان رادراین 

:: ادامه خبراولین شبکه بین المللی طب اسلامی ایرانی

بنام خدا
به اولین شبکه بین المللی طب اسلامی ایرانی خوش آمدید


:: ادامه خبرسپاس نامه استاد خیراندیش ازحکیمان،طبیبان،روحانیون وخادمان کشور

:: ادامه خبردیدارخصوصی استادبا امام خامنه ای

باسلام وقبولی طاعات،به میمنت ماه پر برکت رمضان الکریم.
 درادامه روند مسایل طب اسلامی سنتی استاد خیر اندیش در هفته جاری با مقام معظم رهبری دیدارخصوصی داشته اند.
 این شرف یابی که طولانی و حدود 45 دقیقه 

:: ادامه خبر

 


سازمان های مرتبط
 


پربازدیدترین مطالب
 


نظر سنجی
 

 

 

   

مشروح جزئیات

» سخن ما

بنام خدا
به نام آنکه جان را فکرت آموخت
با عرض تبریک و تهنیت حلول سال نو خورشیدی بر تمام هم میهنان عزیز ، ایرانیان مسلمان ، شیعیان دوستدار حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ، پزشکان عضو مؤسسه و فعالان طب سنتی ایران ، به ویژه روحانیون معظم سفیران سلامت.

مقام معظم رهبری در نطق تبریک سال نو امسال را سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل نام گزاری فرمودند . شعاری که سه سال است از عمر طرح آن می گذرد و همچنان بر اجرایی شدن آن تأکید می ورزند . با توجه به اینکه این شعار که راهبرد نظام اسلامی را تعیین می کند در دولت قبل طرح شد ، و شاید به نظر می رسید که مذاکرات سیاسی منتهی به برجام و رفع تحریم ها که در دولت تدبیر و امید به نتیجه رسید زمینه ای را برای کشور فراهم می سازد که موجب شکوفایی اقتصادی خواهد شد . و این زمینه کشور را نیازمند به اقتصاد مقاومتی نمی کند.

باز تأکید و اصرار معظم له بر این امر در دولت جدید به ویژه قرار دادن شعار راهبردی سال به این امر نشان دهنده ژرفای اندیشه ، همه سو نگری و دور اندیشی ایشان است که پا فشاری بر آن موجب ایجاد سنگ بنای محکمی در ساختار نظام اقتصادی کشور خواهد شد به نحوی که نوسانات سیاسی مغرضانه تحمیل شده بر کشور از سوی دشمنان و طمع ورزان نخواهد توانست آن را تغییر دهد .

و از سوی دیگر خود اتکایی اطمینان بخشی پدید می آورد که به نوعی مزه ی شیرین آن را در بخش های مختلف به ویژه در بخش صنایع دفاعی و نظامی و انرژی هسته ای به خوبی ملت عظیم القدر ما چشیدند . ملت ما در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نمونه های متعددی از این دست موفقیت ها را به چشم دیده اند ، موفقیت های چشم گیر در بخش صنعت پل ، ساختمان ، جاده و سد سازی از آن جمله است .

اما آنچه غرض ما از نقل این مقال است این که فرصت ها و زمینه های بسیار مهم دیگری نیز در این کشور هستند که به عنوان سرمایه عظیم بالقوه ملی و میهنی قابل احیاء ، دسترسی و شکوفایی بوده و با اندک توجهی توانایی تبدیل به ثروتی عظیم داشته و قادرند تا ستون مهم اقتصاد مقاومتی را تشکیل دهند .

و آن ستون مهم پرداختن به احیای طب سنتی است . طب سنتی ما که در دستورالعمل مقام معظم رهبری خطاب به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی طب سنتی ایرانی اسلامی نام گرفته است . ثروت عظیم فرهنگی است که احیای آن رشد همه جانبه فرهنگی ، اسلامی ، دینی ، توسعه انسانی را به همراه اقتصاد پویا ، پایا ، و مقاومتی به همراه خواهد داشت . و با صرف هزینه زمانی  اقتصادی اندک و با تعیین خط مشی راهگشا و بکارگیری استعداد های مردمی خواهد توانست انرژی اتمی همیشه در حال توسعه مداومی فراهم نماید که علاوه بر کاهش هزینه درمان موجبات صدور خدمت را  نیزایجاد نماید .

دولت چین از سال ۱۹۴۵ تا کنون با اختصاص نیمی از سهم پزشکی کشور به طب سنتی توانسته است پانصد هزار متخصص طب چینی در داخل و ششصد هزار نفر در خارج کشور تربیت و فعال نماید .

اگر فرض بفرمایید این تعداد فعال در خارج از کشور هر کدام در روز بیست نفر را ویزیت نمایند و سیصد روز در سال فعالیت نمایند با توجه به نرخ ویزیت بیمار در آمریکا و اروپا که هر نفر صد دلار است مبلغی بالغ بر سی و شش میلیارد دلار می شود .
این در حالی است که بنابر اعتراف کارشناسان طب چینی ، کارآمدی درمان طب سنتی ایران نسبت به طب چینی خیلی بالاتر است .
هم اکنون که شعار راهبردی سال با شروع کار مجلس جدید مواجه گردیده است ، شایسته است که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به این مهم توجهی ویژه مبذول دارند و از خرمن پر برکت طب سنتی ایران توشه ای پر ثمر برای بنای اقتصاد مقاومتی بردارند .

تعاریف مختلف از طب سنتی

البته حقیقت این است که طب سنتی نیز مانند جهان بینی انسان ها به تعداد کارشناسان این طب تعریف دارد  و هر کسی از یک منظر به آن نگاه می کند .
نگاهی که مورد توجه ماست واقع بینانه و دارای قدرت بسط و توسعه و نوآورانه و دارای استعداد سازگاری با فرهنگ جاری جامعه است .

با این نگاه طب سنتی قدرت نفوذ ، توسعه و فراگیری و رشد عظیمی پیدا خواهد کرد و در اندک فرصتی در جامعه جاری خواهد شد و تمامی موانع را در خواهد نوردید .
طب استنباط شده از منابع معتبر طب سنتی و منابع دینی دارای برد درمانی و پیشگیری که در طول مدت چهار هزار سال گذشته در کشور بزرگ ایران و فلات بزرگ ایران تجربه گردیده است و اگر بخواهیم از آن به خوبی بهره بگیریم باید موارد ذیل را رعایت نماییم :

۱ ـ ساده سازی مفاهیم و واژه ها و اصطلاحات طب سنتی ایران
۲ ـ تشریح و کاربردی سازی رفتارها و دستور العمل های منجر به بهداشت و سلامت طب سنتی که از آن در طب سنتی تحت عنوان ( اعمال یداوی ) نام برده می شود .
۳ ـ انتخاب داروهای مفرد اساسی و راهبردی دارای کاربرد فراگیر وهمگانی که در کشور ایران قابل کاشت ، داشت و برداشت هستند .
۴ ـ ارایه اطلاعات عمومی پیرامون موارد فوق به مردم .
۵ ـ ایجاد بسته های آموزشی متنوع برای آشنایی پزشکان ، پیراپزشکان ، پرستاران و بهورزان با جهت دهی کامل ساده سازی و توان ارائه خدمات .
۶ ـ توسعه ی دانشکده های پزشکی سنتی همراه با راهبرد آموزشی ساده سازی و تأسیس بهبودستان و سلامتکده ها .
۷ ـ ورود اطلاعات آموزشی طبقه بندی شده طب سنتی به شبکه های آموزشی ، ملی ، شامل آموزش و پرورش ، دانشگاه ها ، حوزه های علمیه و صدا و سیما .
پیگیری این روند خواهد توانست هزاران شغل پدید بیاورد  و از نرخ درمان جاری جامعه بکاهد و بر نرخ سلامت جامعه بیافزاید .
برای مثال یکی از رفتارهای درمانی طب سنتی حمام است . فرض بفرمایید اگر برای هر ده هزار نفر یک حمام سنتی با رعایت مجموعه توان ارایه خدمات طب سنتی تاسیس گردد برای کشور ایران باید ۷۰۰۰ حمام تاسیس شود . با توجه به مجموعه خدماتی که در یک حمام طب سنتی باید ارایه گردد ، به طور متوسط در هر حمام بیست شغل مستقیم نیازمند اطلاعات فنی پدید می آید ، که بالغ بر ۱۴۰۰۰۰ شغل می گردد . یکی از کارآیی های درمانی حمام با تعریف طب سنتی دافع بلغم است و بلغم زمینه ساز بیش از ۹۰ درصد بیماریهاست .
و چنانچه کارایی های خدماتی این شبکه توسعه یابد می تواند یک رکن قدرتمند برای جذب توریست سلامت باشد . همچنان که در خیلی از کشور ها از این صنعت بهره می برند .

باید بدانیم در طب سنتی حدود چهل رفتار درمانی کامل طراحی گردیده است که هر کدام دارای آیین نامه تجویز ساز و کار اجرایی و دارای استعداد توجیه علمی و توان درمانگری و زیبا سازی زندگی می باشند . مانند رایحه درمانی ، آب درمانی ، گل درمانی ، سنگ درمانی و ....

امروزه هزینه درمان کشور اقلام بزرگی را تشکیل می دهند که تقریبا یک چهارم اعتبارات کشور را به خود اختصاص می دهد . این در حالیست که کارشناسان درمانی کشور نمی توانند تضمین کنند که ادامه این روند آیا نرخ سلامت را افزایش خواهد داد یا خیر .

در حالی که بیماری های مزمن غیر واگیر همچنان با جمعیت های بزرگ میلیونی هر روز رو به توسعه هستند و راهکار موثری در طب جاری برای پیشگیری و یا درمان آن متصور نیست . در این زمینه طب سنتی با شیوع فرهنگی آن به سرعت می تواند موجب پیشگیری و درمان آنها شود . مسمومیت ها ، بیماری های قلب و عروق ، بیماری های گوارشی ، دیابت ، فشار خون و کبد چرب از آن جمله بیماری هاست .

اینکه چگونه به این راهبرد در حوزه طب سنتی جامه عمل بپوشانیم و چه مقدماتی را برای اقدام آن فراهم سازیم ، از چه رفتارهایی شروع کنیم و چه داروها و یا غذاهایی را در جامعه توسعه دهیم و یا چه غذاهایی را از سفره کنار نگهداریم و چه پرهیزاتی انجام دهیم .

و از همه مهم تر اینکه آیا برای تحقق چنین راهبردی در حوزه درمان ؛ در جامعه پزشکی کشور چالشی وجود خواهد داشت یا خیر و چنانچه وجود داشته باشد راه حل آن چیست ، موضوع صحبتی است که در مقالات دوم و سوم و... در پی خواهد آمد به توفیق و مدد الهی .
سوم فروردین ماه سال ۱۳۹۵ ـ حسین خیراندیش


» تاریخ انتشار : 1395/01/07
» بازدیدها : (0)
» نظرات : (0)
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


جدیدترین گزارشات


نسخه اختصاصی حکیم خیراندیش برای درمان مبتلایان به_کرونا:

به نام خدا

۱- با ترکیبی از اسانس نعناع و روغن بنفشه (۱۴ قطره اسانس نعناع + ۳۰ سی سی روغن بنفشه مخلوط شود) جلو و داخل بینی را دائماً مرطوب نگه داریم.

۲- دو سین (یک واحد سیاهدانه نیمکوب + سه واحد عسل را با هم ترکیب مخلوط نمایند) هر ۸ ساعت یک قاشق مربا خوری

:: ادامه خبرنسخه پیشگیری استاد خیراندیش برای کرونا

به نام خدا

نسخه پیشگیری ویروس کرونا حکیم خیراندیش

١- سوپ شلغم، هويج با سبزيجات تند پخته شده داخل عرق نعنا

٢- جوشانده نعنا + شويد + زنيان + عسل

٣- دود اسفند هر ٨ ساعت:: ادامه خبرتاثیر حجامت بر سیستم ایمنی

افرادی که در سیستم ایمنی خود با ضعف روبرو هستند بیشتر از افراد دارای سیستم ایمنی نرمال و با کارایی بالا دچار عفونت هایی از قبیل سرماخوردگی، سینوزیت، پنومونی و به طور کلی عفونت های دستگاه تنفسی، عفونت های گوارشی مانند اسهال عفونت 

:: ادامه خبر

 
 
 
 
اخبار علمی جدید


مزاج مناطق مختلف ایران

مزاج مناطق مختلف در ایران:
مزاج مناطق کوهستانی(مثل دماوند) سرد و خشک است.
مزاج مناطق بیابانی(مثل یزد) گرم و خشک است.
مزاج مناطق کنار دریا(مثل حاشیه شمال و حوالی مازندران) سرد و تر است

:: ادامه خبرگیاه پزشکی مقاله آزاد

در سال 1302هجري خورشيدي پي آن با تاسيس مدرسه فلاحت آموزش حشره شناسي و دفع آفات را استاد دکتر جلال افشار از سال 1306آغاز واقع افشار ، پايه گذار حشره شناسي ودفع آفات وبه بيان امروزين ، بنيانگذار گياه پزشکي در ايران است همين طور آموزش کشاورزي با سرعتي چشم گير راه خود را باز نمود

:: ادامه خبر

 
 
   
جستجوی اخبار
جستجو در محتوا   
 
 
   
وضعیت آب و هوا


 
 
   
اوقات شرعی
 
 
   
آلبوم های تصاویر
 
 
   
آمار سایت

» بازدید امروز : 3
» بازدید دیروز : 35
» بازدید هفتگی : 3
» بازدید ماهیانه : 223
» بازدید سالانه : 16286
» کل بازدیدها : 16977

 
 
   
   
  Copyright @ 2012 IranWebService.